GÜNLÜK DERS PLANI
BÖLÜM 1
Dersin Adı: Fen
ve Teknoloji
Sınıf: 6
Ünite Adı:
Maddenin Tanecikli Yapısı
Konu: Fiziksel ve
Kimyasal DeğişimÖnerilen Süre: 30 dakika
BÖLÜM 2
Öğrenci Kazanımları:
Fiziksel ve kimyasal değişimlerin atom-molekül düzeyinde açıklaması ile
ilgili olarak öğrenciler;
3.1. Maddenin sadece görünümünün değiştiği olaylara örnekler
verir (BSB-6,8,).
3.2. Bir maddenin değişerek başka bir maddeye/maddelere
dönüştüğü olaylara örnekler verir(BSB-6,8).
3.3. Fiziksel değişimlerde değişen maddenin kimlik
değiştirmediğini vurgular (BSB-6,8,9; TD-2)
3.4. Kimyasal değişimlerde madde kimliğinin değiştiğini fark
eder (BSB-6,9).
Bilimsel Süreç Basamakları:
Gözlemlere dayanarak bir veya birden fazla özelliğe göre
karşılaştırmalar yapar.
Olmuş olayların sebepleri hakkında gözlemlere dayanarak
açıklamalar yapar.
Tutum ve Değerler:
Kendisine ve çevresine karşı ilgi ve merak duyar.
Kendi başına fikir üretir.
Görevleri isteyerek gönüllü olarak yapar.
Sorumluluklarını yerine getirmeye gayret eder.
Güvenlik Önerileri: Yapılan deneylerde
kullanılan maddeler öğrenciler için tehlikeli olabilir.
Öğretme-Öğrenme Yöntem ve Teknikleri: Buluş
yoluyla öğrenme, soru cevap yöntemi, grup çalışması, deney yaptırma.
Kullanılan Öğretim Teknolojileri, Araçlar:
Projeksiyon, deney için malzemeler vb.
Öğretme- Öğrenme Etkinlikleri:
1) GİRİŞ:
Öğretmen öğrencilere selam verdikten sonra günlerinin nasıl
geçtiğini sorar. Daha sonra sınıftan bir kişiden kağıt ister. Kağıdı ikiye
böler ve bu ne diye sınıfa sorar. Öğrenciler kağıt cevabını vereceklerdir, o
zaman kağıdı yırttığımızda özelliği değişmiş midir diye sorulur. Ardından
kağıdı yakıp şimdi ne oldu diye sorulur. Öğrenciler yandı kül oldu cevabını
vereceklerdir. Yanan kağıdın ve normal kağıdın üzerine isim yazmalarını isteyerek
yanan kağıdın üzerine isim yazamadıklarını görmelerini sağlanır. Ardından o zaman
kağıdın özelliği değişmiş midir diye sorulur.
2) KEŞFETME:
Öğretmen öğrencilere eşit miktarda küp şekeri iki tüpe koyacağını
birini ısıtacağını diğerine ise su ekleyeceğini söyler. Öğrencilerden hangi
tüpte ne gibi değişik olur tahminlerini alır. Ve deneyi yapar. Sınıf sayısına
göre grup oluşturulur. Daha sonra gruplara deney çalışma kağıdı ve malzemeler
vererek deney kağıdını doldurmaları istenir. Öğretmenle birlikte cevaplar
söylenir.
3) AÇIKLAMA:
Fiziksel değişim nedir? , Kimyasal değişim nedir? Soruları
yöneltilir.
Fiziksel değişim, maddelerin yapısı değişmeden sadece hal,
biçim, şekil
Dış görünüşünde meydana gelen değişimlere verilen isimdir.
Fiziksel değişmeler sonucunda yeni maddeler oluşmaz. Sadece maddenin renk,
şekil, büyüklük gibi özellikleri değişir.
Kimyasal değişim, maddenin iç yapısında meydana gelen
değişmelere kimyasal değişmeler denir. Kimyasal değişimde maddenin şeklinin
yanı sıra tadı, kokusu ve rengi de değişebilir. Kimyasal
değişmeye uğramış maddeyi eski haline getirmek zordur veya mümkün değildir.
Çünkü maddenin kimyasal yapısı değişir. Farklı özellikteki maddeler oluşur.
4) DERİNLEŞTİRME:
Animasyon üzerinden oyun yolu ile fiziksel ve kimyasal
değişim etkinliği yapılır.
Öğrencilerinde konu hakkında günlük hayattan örnekler
vermeleri istenir.
5)DEĞERLENDİRME:
Öğrencilere test soruları sorulur.
DEGERLENDİRME SORULARI
DENEY ÇALIŞMA
YAPRAĞI
Maddenin
Adı
|
Maddenin
Özellikleri
|
Uygulanacak işlem
|
Gözlemlenen
Değişim
|
Son
Durum
|
İlk durum ile
Son durumun
Karşılaştırılması
|
Kağıt
|
Yırtalım.
|
||||
Kibrit
|
Yarısına kadar
yakalım.
|
||||
Mum
|
Yakalım.
|
||||
Süt
|
Sirke ekleyelim.
|
||||
Yemek sodası
|
Sirke damlatalım.
|
||||
Patates veya elma
dilimleri
|
Bir süre
bekletelim.
|
DENEYİN SONUCU
- Yanma
sonucunda gözlemlenen durumlar ……………… ……………………………………………………………
- Maddelerin
şekli.………………………………………..
……………………………………………………...…………
- Kimyasal
değişim………………………………………..
……………………………………………………...…………
PRAGMATICID GAMES FOR SALE! - Mapyro
YanıtlaSilPLAY 통영 출장마사지 FOR REAL. SALE!. Shop the Largest 밀양 출장안마 Selection, Click to See! Search eBay 전라북도 출장샵 faster 남원 출장안마 with 남양주 출장안마 Mapyro. Money Back Guarantee ensures YOU receive the